61 6 560 003
Czym jest WPC ?
WPC jest skrótem z języka angielskiego (Wood Plastic Composites), w języku polskim ten nowoczesny materiał określa się najczęściej mianem Drewna Technologicznego lub Drewna kompozytowego. Drewno Technologiczne / kompozytowe stworzone jest z mieszanki naturalnego włókna drzewnego, tworzywa sztucznego oraz dodatków łączących oba składniki oraz nadających im odpowiedni kolor oraz wytrzymałość.


Przykładowa instalacj drewna WPC - zdjęcie z portalu http://www.wpckompozyt.pl

Dlaczego warto wybrać produkty wykonane z Drewna Technologicznego / Kompozytowego?
 1. Produkty z wykonane z Drewna Technologicznego cechują się nieporównywalnie większą trwałością aniżeli jakikolwiek inny rodzaj drewna. Według przeprowadzonych wnikliwych badań trwałość produktów wykonanych z tego materiału jest przynajmniej 5 razy większa w stosunku do naturalnego drewna.
 2. Produkt wykonany z Drewna Technologicznego nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Nie musimy zatem malować powierzchni przy pomocy specjalnych farb czy lakierów do zastosowań zewnętrznych, nie ma również potrzeby woskowania czy olejowania powierzchni jak w przypadku drewna egzotycznego. W przypadku produktów wykonanych z Drewna Technologicznego jedyną czynnością jest jego mycie np. po zimie przy pomocy myjki ciśnieniowej typu Karcher.
 3. Jest to produkt ekologiczny. Włókno drzewne używane do produkcji pozyskiwane jest z hodowli wierzby energetycznej, przetworzonych zrębów lub odpadów drewna. Tworzywa sztuczne mogą być pozyskiwane z odpadów różnego rodzaju tworzym plastikowych (np. PP lub HDPE).
 4. Od ponad 10 lat na wszystkich rynkach notuje się znaczący i dość stabilny wzrost cen drewna. Wzrost ten wynosi ok. 5 – 10% rok do roku i uzależniony jest w większości od rosnącego zapotrzebowania na ten surowiec. W przypadku produktów wykonanych z Drewna Technologicznego wrażliwość na koszt surowca będzie mniejsza i pozwoli utrzymać stabilną cenę przez dłuższy czas, dodatkowo jest to najlepsza alternatywa dla drewna która eliminuje jego wady.
Podstawowe zalety WPC (Drewna technologicznego / kompozytowego):
 1. Produkt nie wymaga konserwacji (malowania, olejowania)
 2. Znacznie mniejsza wilgotność w stosunku do zwykłego drewna
 3. Dużo większa odporność kolorów (większość producentów oferuje gwarancję od 10 - 30 lat)
 4. Powierzchnia może być pokryta antypoślizgowymi wyżłobieniami
 5. Brak drzazg i dużo większa wytrzymałość na pękanie
 6. Produkt bardziej odporny na temperaturę.
Wade zalety WPC (Drewna technologicznego / kompozytowego):
 1. Cena od 2 - 5 razy droższa w stosunku do innych rodzajów drewna,
 2. Instalacja wymaga odpowiedniej wiedzy lub/i przeszkolenia,
 3. W przypadku desek kompozytowych z pustymi powierzchniami należy stosować mało estetyczne listwy zaślepiajace dziury
 4. Pomimo tego, że nie wymaga malowania czy olejowania należy regularnie czyścić powierzchnię desek np. myjką typu Karcher
Przykłady zastosowań produktów z Drewna Technologicznego:
 1. Decking - tarasy, balustrady, schody oraz elementy łączne,
 2. Elewacje,
 3. Architektura ogrodowa – ławki, meble ogrodowe, mostki łączące,
 4. Ogrodzenia – ogrodzenia, płoty, pergole,
Przykładowe rodzaje profili desek tarasowych wykonanych w technologii WPC:

Zdjęcie ze strony: http://www.qrbiz.com

Jesteś zainteresowany tematem, chcesz wiedzieć w jakich cenach oferuje się materiał tego rodzaju, jesteś ciekaw jaki potencjał ma rynek w Polsce lub w innym kraju, chcesz poznać kanały dystrybucji oraz tendencje panujace na rynku? Jeżeli na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco lub po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na temat WPC zapraszamy do kontaktu!
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.